Неизвестни фактически твърдения за Мекотели



Имат много развити сетивни органи – очите са почти като тези на гръбначните животни. Обонянието е силно развито (чрез органи – осфрадиуми).

Черупката на мекотелите произлиза от слизестата обвивка на тялото, която постепенно загрубява и се превръща в кутикула. Кутикулата е водонепропусклива, през нея не преминават и газове. Ето защо с нейната поява газообменът през повърхността на тялото става невъзможен.

Тъй като съвременните мекотели се различават толкова много по анатомия и поведение, определянето на точните им еволюционни връзки е голямо предизвикателство. За да опростят нещата, натуралистите предложиха "хипотетичен прародител на мекотело", който показва повечето, ако не и всички характеристики на съвременните мекотели, включително черупка, мускулест "крак" и пипала, наред с други неща.

Защитните механизми след мекотелите и днес остават загадка. До края на миналия век се е приемало, че при мекотелите липсват имуноглобулини и наличието на същински имунитет. Като основен механизъм на защита на организма е приемана фагоцитозата. В последните години обаче са установени различни типове кръвни клетки, с различно устройство при различните мекотели.

Хората принадлежим към клас бозайници; октоподите – към клас главоноги. Думата се отнася до странната им анатомия, при която пипалата им са прикрепени директно към едната страна на главата им, докато „торсът“ – торбестата мантия – е прикрепен към другата.

Поради факта че мекотелите са една от най-многобройните и широко разпространени групи безгръбначни организми, населяваща различни среди, мекотелите успяват да вземат различни роли в екосистемите.

По-малките ракообразни се изтеглят с тралове, чийто размер на отворите на мрежата е строго определен. Това предотвратява хващането на малки екземпляри. Често ракообразните се обработват още на борда мекотели на риболовните кораби и след това се замразяват или преработват в консерви.

Сухоземните охлюви имат къща с черупки. Главоногите са свързани с охлювите и мидите, но се различават от тях по своята анатомия. При някои главоноги в тялото има така наречения скелет, състоящ се от варовик или хитин, която действа като вътрешен скелет

Наметката го обвива трупот, при што се создава мантијна празнина во која се сместени жабрите и природните отвори на дигестивниот, екскреторниот и репродуктивниот систем. Друг карактеристичен белег е постоењето на черупка, која ја лачи (продуцира) наметката и која делумно или целосно го обвива телото.

Още по-странно, повечето от невроните на октопода не се намират в мозъците му, а в ръцете му, които могат да функционират автономно, дори когато са отделени от тялото му.

Имат два или четири бъбрека. Част от отделянето се извършва и в хрилете.

Најголемиот мекотел во светот е цефалопод, колосалната лигња (

В някои тихоокеански субкултури раковините от мекотели се обменят подобно на валутата в съвременното общество. Причудливите форми на различните мекотели, гигантските размери на тялото и очарователните форми на раковините са породили появата на митове за тайнствени морски чудовища и други персонажи в културата на различни народи по света. Развитието на различни сфери на науката включва мекотелите като обект на изследване и води до нововъведения полезни за човечеството.

Диета:  предимно тревопасни, с изключение на главоногите, които са всеядни

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *